تفکر ژنتيكی

تفکر ژنتیکی

رابطه يک رئيس ( رهبر ) و مدير چگونه می تواند باشد ؟ فرض کنيد شما برای مسئوليتی که به عهده خود داريد به يکی از هوشمندانه ترين اقدامات ممکن يعنی « تکثير خود » ( چيزی که اين روز ها بين دوستان خودمان شديداً رواج دارد و  اكيدًا توصيه شده ) دست می زنيد. بعد از مدتي ، يک نفر ديگر به سيستم شما اضافه شده است که مشابه ( يا عين ) شماست. حالا نقش شما در اين سيستم چه می تواند باشد ؟ اين اتفاق ممکن است بين هر رئيس و مديری بيفتد. بگذاريد جواب را از  ژ ن های بدنمان برسيم و ببينيم اين مسئله را بر اساس کدام استراتژ ی حل می کنند.

«پریا»

يكي از مهم ترين پرسش ها در حوزه ژنتيك آن است كه نمونه هاي اضافي از ژن ها چگونه در درون يك ارگانيزم باقي مي مانند. زماني كه يك ژن تكثير مي شود و نمونه تازه اي از خود مي سازد يكي از دو نمونه يا كپي آن غالبا يا پاك و يا غيرفعال مي شود، اما در مواردي هر دو نمونه ژن دست نخورده باقي مي مانند. يك گروه از محققان سوئيسي از موسسه فدرال فناوري زوريخ براي شناخت بهتر اين پديدار يك مدل كامپيوتري و نيز آزمايش هاي زيست- شيميايي را مورد استفاده قرار دادند و خانواده هايي از 105 ژن تكثير شده را در مخمر خاصي به نام ساكارميسسز سرويسيا (Saccharomyces cerevisiae) مورد مطالعه قرار دادند. در اين بررسي روشن شد كه ژن هاي اضافي چهار استراتژي خاص براي بقا در پيش مي گيرند. نخستين استراتژي آن است كه اين نمونه ها خود را به عنوان قطعات يدكي معرفي مي كنند كه در صورت از كار افتادن ژن اصلي جاي آن را پر كنند. استراتژي دوم عبارت است از توليد كاركردهاي تازه، سومين استراتژي ناظر به نحوه تنظيم به شيوه متفاوت است و بالاخره در استراتژي چهارم اين ژن ها ميزان پروتئين هايي را كه به وسيله اين نوع ژن رمزنگاري مي شود، افزايش مي دهند.


[1] تفکر الگوبی و بعبارتی تفکر بر اساس الگوهای آفربنش بگی از شاخه های تعلبمی تفکر در الاهبسم می باشد . تفکر  ژ نتبکی نبز در کنار تفکرسلولی ، تفکر ملکولی ، تفکر جانوری و تفکر کائناتی بکی از محورهای تفکر الگوبی محسوب می شود

[2] عبارت  ژ ئواستراتژ بب کی از وا ژ ه های کاربردی در حوزه ی سباست است . من هم نزدبک به آن وا ژ ه را برای استراتژی  ژ ن ها در بدن انتخاب کردم که تا حدی بتواند گوبا باشد .

Advertisements
دسته‌ها: مبارزه متفکرانه, معلم بزرگ | برچسب‌ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

ناوبری نوشته

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

پوسته: Adventure Journal کاری از Contexture International.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: